Artykuły
 • Obcy z dawna oczekiwany

  „Prometeusz” był jedną z najbardziej oczekiwanych premier ostatniego czasu. Gdy prawie dwa lata temu Ridley Scott ogłosił początek prac nad tym filmem, tysiące fanów serii o Obcym wstrzymało oddech. Logiczne, że kontynuacja przygód Ellen Ripley nie wchodziła w grę (chociażby ze względu na wiek Signourney Weaver), dlatego też reżyser zdecydował się na prequel – film o wydarzeniach z tak zwanego „przed”.

  • 0 Komentarzy • 3122 Wyświetlenia
  • Przemysław "Jok" Grzesiak – 30 lip 2012, 21:44
 • ...lat minęło: "Superman", cz.II

  Gdyby zadać pytanie, jaki jest najbardziej znany superbohater komiksowy, zapewne niejeden z nas odpowiedziałby: Superman! Jednak czy wszyscy wiedzą, który film z Supermanem był pierwszy? Nie, nie ten z Christopherem Reeve. Ekranizacje Supermana są prawie tak stare, jak on sam.

 • ...lat minęło: "Superman", cz.I

  Gdyby zadać pytanie, jaki jest najbardziej znany superbohater komiksowy, zapewne niejeden z nas odpowiedziałby: Superman! Jednak czy wszyscy wiedzą, który film z Supermanem był pierwszy? Nie, nie ten z Christopherem Reeve. Ekranizacje Supermana są prawie tak stare, jak on sam.

 • ...lat minęło: "Planeta Małp"

  Człowiek zawsze bał się, że miejsce na tronie panowania nad Ziemią zajmie ktoś inny. Te obawy doskonale uwidacznia seria filmów „Planeta Małp”. Chociaż od premiery tego dzieła minęło ponad pięćdziesiąt lat, historia ta oczarowuje widzów do dziś. Jak do tego doszło, przyjrzyjmy się w kolejnej odsłonie serii artykułów o remake’ach i sequelach.

 • 20 lat minęło: "Nosferatu"

  Gdy zapytamy: który film był pierwszy? - bez wahania pytany powinien wskazać „Wyjście robotników z fabryki”. Gdyby zapytano o pierwszy filmowy horror, zapewne nie jedni z nas wskażą „Nosferatu - symfonia grozy”. I nie wątpliwie będą mieli rację, jest to bowiem jeden z pierwszych obrazów filmowych tego typu.

 • 20 lat minęło: "Star Wars"

  W drugiej części artykułów dotyczących prequeli, sequeli i remake’ów, przyjrzymy się obu trylogiom „Star Wars”. Chyba żadne dotychczasowe produkcje z przedrostkiem „Se” nie wzbudzały tylu emocji, co nowa trylogia z odległej galaktyki. W końcu, po premierze, tak zwanej oryginalnej trylogii, wielu miłośników z zapartym tchem czekało na potwierdzenie plotek o powstaniu nowych części

 • 20 lat minęło: "The Thing"

  „Dwadzieścia lat minęło, jak jeden dzień”. Wszyscy (albo prawie wszyscy) kojarzymy ten chwytliwy kawałek z „40-latka”. Doskonale oddaje on modę, która nastała ostatnimi czasy w kinie. Mianowicie: mamy stary film – kultowy, dla wielu wręcz o randze świętości. No, to jakby tu jeszcze na tym filmie zarobić? Recepta jest prosta, jak konstrukcja czołgu T-55. Zróbmy re-make, sequel albo prequel i patrzmy, jak na nasze konto napływają kolejne dolary…

  • 0 Komentarzy • 1573 Wyświetlenia
  • Przemysław "Jok" Grzesiak – 9 sty 2012, 22:11
 • Przewodnik po knajpach

  Czy szukasz mocnych wrażeń? Chcesz miło spędzić czas? A może po prostu nie wiesz co ze sobą zrobić w sobotni wieczór? Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po najciekawszych naszym zdaniem filmowych knajpach, restauracjach i klubach. Mamy nadzieje, że poniższy tekst ułatwi wam wybór.

  • 0 Komentarzy • 1455 Wyświetleń
  • Praca zbiorowa – 11 gru 2011, 22:17
 • Filmowi psychopaci

  Thrillery i horrory pełne są psychopatów. To niebezpieczni ludzie, których chyba żaden horrormaniak nie chciałby spotkać w rzeczywistości na swojej drodze. Biegają z siekierami, piłami łańcuchowymi czy maczetami. Kino jest ich pełne. Czasami noszą maski, czasem lekarskie kitle, często mają zdeformowane i oszpecone ciała. Przyjrzyjcie się tym najciekawszym, których sylwetki postarali się Wam przybliżyć nasi redaktorzy.

  • 7 Komentarzy • 3507 Wyświetleń
  • Praca zbiorowa  – 13 lut 2011, 19:31
 • Young Justice

  Nowy serial animowany ze świata DC

  Young Justice to najnowszy serial animowany umieszczony w uniwersum DC. Pierwszą filmową zapowiedź pokazano na Comic-Conie w San Diego w 2010 roku. Podano wówczas informację, że pojawi się on już jesienią. 26 listopada (piątek) ukazał się premierowy, prawie godzinny odcinek specjalny. Został on podzielony na dwie części i siódmego stycznia w Cartoon Network (póki co tylko na zachodnich kanałach) wyświetlono pierwszą z nich. Od tej pory serial będzie emitowany regularnie, w każdy piątek. Na podstawie premierowego odcinka sprawdziliśmy, czy na Young Justice warto czekać także w Polsce.

 • 3D nie jest takie złe

  Niewiele pamiętam z dzieciństwa, ale wciąż mam przed oczyma kartkę pocztową. Znajdowały się na niej kaczki ukryte wśród traw. Była też druga. Na tej widniał łabędź. Obie kartki z wielu innych wyróżniało to, że były trójwymiarowe. Część elementów była z tyłu, inne wybijały się przed główny plan. Wyglądało to mniej więcej tak, jak dziś obraz w kinach 3D. Kartki oprócz głębi cechowały ciemne barwy i grubość. Obrazek pokrywała folia – czy karbowana, czy nie, już niestety zatarło się w pamięci. Dopiero po długim czasie dowiedziałem się, że najprawdopodobniej był to wydruk soczewkowy.

 • Czarne charaktery - część 2

  W listopadzie mogliście przeczytać pierwszą część "Filmowych baddasów". Dzisiaj przedstawiam Wam część drugą. Znowu cztery odmienne spojrzenia: Galathara, Joka, morfina oraz moje, zostają skonfrontowane w jednym artykule. Dzisiaj jest mroczniej niż ostatnio, dziś królem jest Szatan, który jak zwykle nosi tysiąc masek, a oto kilka z nich...

  • 2 Komentarze • 2747 Wyświetleń
  • Praca zbiorowa – 5 sty 2011, 21:41
 • Czarne charaktery - część 1

  Czarne charaktery inaczej zwane baddassami, szwarce, źli - kino pełne jest tych postaci, tak jak pełna jest ich literatura i szeroko pojęta kultura. Jest to temat ocean i wręcz niemożliwością byłoby odniesienie się do chociażby procenta z nich. W tym krótkim eseju widzicie cztery odmienne typy, cztery różne drogi i wizje, tak jak różne jest spojrzenie redaktorów Bestiariusza na pojęcie zła. Kolejno: morfin, Jok, ja oraz Galathar prezentujemy Wam nasze ulubione, filmowe złośliwce.

  • 1 Komentarz • 3036 Wyświetleń
  • Praca zbiorowa – 2 lis 2010, 23:43
 • Polskie ekranizacje fantastyki

  Zaczniemy od pytania do publiczności – Proszę podać przykłady naszych rodzimych ekranizacji polskiej literatury fantastycznej. Tak? Pan w pierwszym rzędzie..? „Wiedźmin”? Brawo! Doskonale! W końcu, jak by na to nie patrzeć, to jest to ekranizacja i na dodatek, ekranizacja czegoś, co w pierwotnej formie było polską fantastyką. Co jeszcze? Może pani... Słucham? „Na dobre i na złe”? Nie, nie... proszę państwa, ja rozumiem, że dla wielu to czysta fantastyka, ale nie mylmy pojęć. Tak, ja rozumiem, że tacy lekarze nie istnieją... tak, wiem, że w naszych szpitalach nie jest tak fajnie, ale proszę zrozumieć: „fantastyka” i „absolutna fikcja” to nie to samo. Ale może ktoś poda jeszcze jakiś przykład? Tak..? Słucham..? No co to, już tyle..? Hmm...

 • Hypnos i Oneiros we współczesnej kinematografii

  Do napisania niniejszego tekstu zainspirowało mnie najnowsze dzieło Christophera Nolana „Incepcja”. Zastanawiając się nad recenzją, zrobiłem sobie krótki przegląd filmów odnoszących się do onirycznej stylistyki i wyszło tego całkiem sporo. Na przestrzeni prawie stu lat, niezliczeni twórcy podejmowali temat snu w swoich produkcjach, z bardzo różnym skutkiem i w przeróżnych konfiguracjach, jednak motyw ten niczym bumerang powraca w coraz nowszych odsłonach. Jest to oczywiście jeden z podstawowych toposów, powtarzających się w kulturze i sztuce już od czasów antycznych tragedii, podobnie jak miłość, zdrada, przyjaźń i inne archetypiczne uczucia. Bez względu jednak na aktualne trendy, Hypnos i Oneiros towarzyszą nam od tysięcy lat.

 • 4. Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi"

  Kazimierz Dolny/Janowiec nad Wisłą 2010

  W dniach od 31 lipca do 8 sierpnia w Kazimierzu Dolnym oraz Janowcu nad Wisłą, odbywa się 4. Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Impreza od wielu lat przyciąga rzesze artystów, twórców kina, muzyków, ale też zwykłych widzów i ludzi po prostu spragnionych tej magicznej atmosfery Rynku, nadwiślańskich sal kinowych i licznych kafejek. Siedząc przy kufelku spotkasz tu Jerzego Stuhra, Zamachowskiego, Zanussiego, ale też Lyncha, czy też braci Coen. Starodawne miasto wabi unikalną architekturą i niezwykłym klimatem, a filmy dla jednych są daniem głównym, dla innych natomiast miłym urozmaiceniem. Z własnego doświadczenia wiem, że ciężko jednoznacznie określić się w tej materii.

 • Godzilla

  Filmy o Godzilli to bez wątpienia najbardziej znana seria japońskiego kina science-fiction. Cykl ten, zapoczątkowany w 1954 roku superprodukcją „Godzilla”, wyznaczył szlak dla wszystkich późniejszych monster movies, a tytułowy potwór stał się ambasadorem kultury swojej ojczyzny, do dziś będąc jednym z jej najszerzej rozpoznawalnych elementów. Ziejący radioaktywnym ogniem niemal niezniszczalny stwór bywał i wrogiem, i przyjacielem ludzkości, a także prawie zawsze stawał w szranki z innym monstrum.

 • Muzyka filmowa

  Na sukces kasowy i artystyczny filmu składa się wiele czynników. Oczywiście podstawą jest ciekawy scenariusz, dalej perfekcyjne pokierowanie pracą na planie, czyli reżyseria, później dobór i gra aktorów, zdjęcia, montaż, całe zaplecze techniczne i w końcu muzyka.

 • Ikony SF część 1: Rutger Hauer

  Do napisania tego artykułu skłoniło mnie ponowne obejrzenie kultowego dzieła Ridleya Scotta „Łowca Androidów”. Przypomniałem sobie genialną kreację Rutgera Hauera, aktora, który dzięki swojemu kunsztowi scenicznemu oraz nietuzinkowej aparycji stał się ikoniczną wręcz postacią science-fiction. W historii kina jest kilka takich postaci, niektóre zostały już zapomniane, inne grają do dziś. Opowiem o mojej prywatnej liście bohaterów s-f.

 • Wybrane filmy oparte na twórczości H. P. Lovecrafta

  Trzeba przyznać, że filmowcy sięgali do twórczości Lovecrafta nader często i chętnie (niekiedy się do tego nie przyznając). Cieszy fakt, że jego proza nie jest zatem zamknięta dla tych, którzy nie bardzo mają czas, bądź ochotę by go czytać. Dzięki temu zarówno miłośnicy kina jak i czytelnicy mogą udać się w podróż do miejsc, które wykreował "Samotnik z Providence". Do miejsc, które istniały jedynie w wyobraźni pisarza i najbardziej zagorzałych fanów jego opowieści.

  • 3 Komentarze • 2780 Wyświetleń
  • Rado – 4 lis 2008, 00:02
 • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 24 maja 2019, 14:47 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka