• Harry Potter i Kamień Filozoficzny

  Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001)

  [tab]"Harry Potter i Kamień Filozoficzny" w reżyserii Chrisa Columbusa, to ekranizacja pierwszego tomu przygód małego czarodzieja, który w mig po wydaniu powieści zyskał sobie miliony sympatyków na całym świecie. Film, który przyszło mi dziś oceniać, było mi dane widzieć wcześniej już kilka razy. Postanowiłem jednak, że wraz z tym podejściem, postaram się spojrzeć na film krytycznym okiem, nie natomiast okiem miłośnika przygód Pottera, którym, przyznaję się bez bicia, jestem.

 • Harry Potter i Czara Ognia

  Harry Potter i Czara Ognia (2005)

  [tab]Trudno dziś znaleźć kogokolwiek, kto nigdy nie słyszałby o Harrym Potterze, małym czarodzieju z Hogwartu, wykreowanym w wyobraźni brytyjskiej pisarki Joanne Kathleen Rowling. Słynny książkowy bohater, od 2001 roku regularnie pojawiał się na dużym ekranie. Zarówno kolejne książki, jak i ich ekranizacje z tomu na tom, oraz z filmu na film prezentowały coraz wyższy poziom. "Harry Potter i Więzień Azkabanu" został względnie ciepło przyjęty przez krytykę oraz widzów, co pozwalało mieć nadzieję, że część kolejna również potteromaniaków nie rozczaruje. Teraz, po ponad roku oczekiwania na kolejny obraz z małym czarodziejem mogę śmiało powiedzieć, że "Harry Potter i Czara Ognia" to produkcja obowiązkowa dla wszystkich miłośników fantasy, nie tylko dla zagorzałych potteromaniaków.

 • Grobowce Ślepej Śmierci

  Grobowce Ślepej Śmierci (1971)

  [tab]Filmy o żywych trupach, mimo szczerej sympatii, budzą we mnie zawsze ambiwalentne uczucia. Z jednej strony zdecydowana większość z nich nie grzeszy ani ciekawą fabułą, ani dobrym aktorstwem. Z drugiej strony mają często niesamowity klimat, którego próżno szukać w nowoczesnych horrorach. No i sentyment budzą we mnie ciała pokryte tonami makijażu, gnijące kończyny, wyszczerzone zęby i martwe ślepia.

 • Gothika

  Gothika (2004)

  [tab]Miranda Grey jest psychologiem pracującym w szpitalu psychiatrycznym. Codziennie widzi nieszczęsnych osobników, którym coś lub ktoś odebrało rozum. Stara się im pomagać najlepiej, jak tylko potrafi. Dochodzi jednak do podejrzenia, że zabiła swojego męża, Douga, który jednocześnie jest dyrektorem szpitala. Z Mirandą dzieją się dziwne rzeczy, i w końcu zostaje zamknięta w tym samym szpitalu, w którym jeszcze niedawno pracowała, z osobami, którym nie tak dawno temu pomagała jak mogła.

 • Godsend

  Godsend (2004)

  [tab]Po śmierci ukochanego syna, pogrążone w rozpaczy małżeństwo zwraca się do eksperta w dziedzinie genetyki, aby ten w nielegalnym eksperymencie sklonował ich dziecko. Jednak po eksperymencie okazuje się, że ich ukochany Adam nie jest już tą samą osobą...

 • Głosy

  Głosy (2005)

  [tab]Wybierając się do kina na "Głosy" miałem nadzieję obejrzeć dobry dreszczowiec, których ostatnio jak na lekarstwo. Zwłaszcza, że historia opowiedziana w filmie wiąże się z duchami oraz podobnymi im zjawiskami nadprzyrodzonymi. Niestety, z nadziei nici - Geoffrey Sax uraczył nas bowiem dziełem nadzwyczaj przeciętnym, nie wybijającym się z tłumu pośród innych, podobnych obrazów.

 • Gabinet Doktora Caligari

  Gabinet Doktora Caligari (1920)

  [tab]Lata dwudzieste minionego wieku to okres, kiedy w życie zaczynał wchodzić jeden z najnowszych technicznych wynalazków człowieka. Kino, bo o nim mowa, stało się wówczas jedną z najpopularniejszych rozrywek - choć nie każdy oczywiście mógł sobie na filmowe uciechy pozwolić, była to bowiem technologia bardzo świeża i na topie, podobnie jak dzisiaj ma to miejsce w przypadku kina Imax. Tak czy owak, na początku minionego stulecia wykształcił się w Niemczech ekspresjonistyczny nurt filmowy. Opisywana przeze mnie produkcja to jedno z najpopularniejszych i najmocniej wiązanych z ekspresjonizmem dzieł.

 • Eksperyment

  Eksperyment (2003)

  [tab]"Eksperyment" to jeden z filmów, które miałem okazję nabyć w supermarkecie za niepokojąco nisko cenę dziewięciu złotych. Tym razem jednak się nie zrażałem, gdyż jak ostatnio zauważyłem, kiedy tylko znajduję się w owym supermarkecie, koszyk ten to stały punkt programu - gdyż po niezwykle niskiej cenie można dostać naprawdę dobre filmy. Nie inaczej było z "Eksperymentem".

 • Egzorcyzmy Emily Rose

  Egzorcyzmy Emily Rose (2005)

  [tab]Hellraiser. Faust. Martwica Mózgu. Piątek trzynastego. Laleczka Chucky. Każdy, kto posiada jako taką styczność z horrorem, zna, a przynajmniej powinien znać wszystkie te tytuły. Wymienione przeze mnie filmy mają jednak to do siebie, że wydarzenia w nich przedstawiane nigdy nie miały miejsca. Od czasu do czasu powstają natomiast horrory oparte w mniejszym lub większym stopniu na prawdziwych zdarzeniach. Jednym z takim obrazów jest najnowsze dzieło Scotta Derricksona, noszące tytuł "Egzorcyzmy Emily Rose".

 • Egzorcysta: Początek

  Egzorcysta: Początek (2005)

  [tab]"Egzorcysta", horror z 1973 roku, nakręcony na podstawie książki Williama Petera Blatty o tym samym tytule, przez wielu był nazywany jednym z najlepszych filmów grozy naszych czasów. Teraz, w trzydzieści lat od jego premiery, Renny Harlin podjął się niezwykle trudnego zadania - w jego zamierzeniach było stworzenie nowego filmu ze słynnym ojcem Merrinem w roli głównej. Filmu, którego akcja miała poprzedzać wydarzenia z obrazu z 1973 roku. Stworzyć - stworzył. Ale zamiast dobrego horroru, nakręcił mizerny obrazik, który do pięt nie dorasta filmowi sprzed trzydziestu lat.

 • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 24 maja 2019, 14:35 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka